Çağımızın modern sporu aletli pilates

Çağımızın modern sporu aletli pilates

Yazımız aletli reformer pilatesle ilgili ama önce bir noktaya değinmekte fayda var. Malumunuz çok kötü bir pandemi dönemindeyiz. Daha önceki hayatımızda rahatlıkla yaptığımız birçok şeyden mahrum kaldık. İşimize gidemiyoruz, evden çalışıyoruz, sokakta gezemiyoruz, evde televizyon seyrediyoruz, eşimizi dostumuzu ziyaret edemiyoruz evde internette takılıyoruz, sadece zorunlu hallerde dışarı çıkıyoruz. Maalesef ki pandemiyle etkin bir şekilde mücadele etmek ve bu süreci en kısa sürede atlatmak için koyulan kurallara uymak zorundayız. Artık hemen herkes bu virüsün ciddiyetini anladı ve buna göre yaşıyor fakat bu durumun olumsuzlukları da bizleri oldukça fazla derinden etkiliyor.

İnsanlık olarak aslında bir bedel ödüyoruz. Asırlardır bu dünyayı o kadar hoyratça kullandık ki, bu sonsuza kadar böyle gidecek sandık. Ama dünyamız yaşayan bir organizma gibi, onun da sınırlı bir kapasitesi ve gücü var. Artık o da S.O.S vermeye başladı. İnsanlar aynı şekilde yaşamaya devam ederse, dünyamız mutlaka daha büyük uyarılar verecektir. Biz de bunun bedelini daha fazla ödemek zorunda kalacağız.

Dünyayı hiç bozulmayacakmış gibi rahat rahat kullanan insanlar aynı bilinçsizlikle kendi bedenlerini de kullanıyor. Sanki hiç hasta olmayacakmış ve hep sağlıklı kalacakmış gibi bedenlerine gereken dikkat ve özeni göstermeden yaşayıp gidiyorlar. Nasıl ki, koskoca dünya artık bu vurdumduymazlığa bir ‘dur’ dediyse bedenimiz de bir süre sonra bize ‘dur ben artık yapamıyorum’ diyecek. Ve biz bunun bedelini en ağır şekilde ödeyeceğiz.

İnsanlar tembelleşti

Ne yazık ki gelişen teknolojiyle birlikte insanlar tembelleşmeye başladı. Yürümek yerine araba kullanmak bizi iyice tembelleştirdi. İnsanlar, eskiden doğal ortamda daha fazla zaman geçirip, beden gücü kullanırken artık tamamen yapay ortamlarda çok daha az efor sarfederek yaşamaya çalışıyorlar. Eskiden hayatımızda doğal ve sağlıklı besinler daha ağırlıklı iken, şimdi ise yapay ve sağlıksız ürünler tüketiyoruz. Eskiden yaşamımızın bir parçası gereği sporu doğal süreçte yaparken artık vücudumuz hareketsizlikten yavaş yavaş çürüyor.

Tüm bunların sonuncunda yine ne yazık ki bizi kaçınılmaz hazin bir sonuç bekliyor. Hasta, sağlıksız ve mutsuz insanlar…

İnsanı en fazla rahatlatan şeylerden birinin spor olduğunu kaçımız biliyoruz? Maalesef bir çoğumuz bilmiyoruz. Çünkü bir çoğumuz hayatında hiç spor yapmadı, sporun bile ne olduğunu bilmiyoruz aslında. Bize göre spor rekabet üstüne kurulmuş
seyirlik bir eğlence ama televizyonda ya da canlı canlı bunu bile seyretmiyoruz.

Göbekli olmak normal mi?

Artık göbekli, kilolu olmak normal bir durum. Sarkıl et ve asimetrik vücut birçoğumuzun bir parçası. İnsanlar bulunduğu durumu meşrulaştırmak zorundadır. Aksi taktirde çelişkili bir durumla karşılaşacakları için bununla yaşayamazlar. Bu nedenle insanlar her daim bulundukları durumu meşrulaştırmaya çalışırlar. Normalde yağlı ve fazla kilolu olmak kötü birşey ama biz bu yağlar ve kilolarla rahat rahat yaşıyoruz. Hiç de utanmıyoruz, çünkü toplumun geneli bu halde. Bu artık normalleşmiş, utanılacak bir durum yok. Hatta işi o kadar ileri taşıyoruz ki bu kiloların bir tercih meselesi olduğunu bile söyleyebiliyoruz.

Biz istediğimiz kadar gerçekleri inkar ederek yaşayalım, istediğimiz kadar doğaya ihanet edelim, istediğimiz kadar kendimizin aslını inkar edelim birgün bunun bedelini mutlaka ödeyeceğiz.

Peki bu tabloyu tersine çevirebilir miyiz? Kesinlikle kocaman bir EVET… Daha hareketli, sağlıklı ve bilinçli yaşayarak, yeterince spor yaparak kendimize ve doğaya gereken özeni gösterebiliriz.

Ankara Batıkent Aletli Reformer Pilates Salonu Madame Pilates

Pilates ihtiyacı karşılıyor

Pilates ve özellikle de aletli reformer pilates bizi hizaya sokması, disiplin altına alması ve yaşam bilincimizi yükseltmesi nedeniyle çağımızın en önemli sporlarından ya da disiplinlerinden biri haline geldi. Belki değişen yaşam koşulları nedeniyle eskisi gibi sporları yapmak kolay değil ama aletli pilates tam da bu çağın ve belki de gelecek çağların en önemli spor aktivitelerinden biri olarak hayatımızdaki yerini gün geçtikçe daha fazla alacaktır. Zaten bilinçli kadınlar da gün geçtikçe aletli reformer pilates yaparak hem kendileri için çok iyi birşey yapıyor hem de bu bilincin yayılmasına katkı sağlıyor.