Covid-19’a karşı aletli pilates kalkan oluyor

Covid-19’a karşı aletli pilates kalkan oluyor

Tüm dünya covid-19 salgınına karşı kıyasıya mücadele veriyor. Her gün yeni vakalar ve ağır hastalara ne yazık ki yeni ölümler ekleniyor. Bilim insanları ve yöneticiler hastalığa karşı önlemler almaya çalışarak, salgının yayılmasını engellemeye çalışıyor. Fakat hastalık son sürat tüm hayatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ne kadar önlem alırsak da alalım virüs, kronik hastalığı olanları, yaşlıları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları kolayca esir alıyor.

Covid-19 salgını ne yazık ki tüm insanlığı acı bir gerçekle de baş başa bıraktı. Sağlıklı yaşamanın, dengeli ve sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın daha doğrusu bunları yerine getirememenin cezasını insanoğlu bu salgınla birlikte çekmeye başladı. Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi umursamaz ve rahat rahat yaşayanlar bu salgınla birlikte bir panik havasına kapıldı. Çünkü şimdiye kadar gerçekten de yapılması gerekenleri yapmadıkları için kendilerini riskli görenler panikle ne yapabiliriz diye hareket etmeye başladı.

Fakat panik yapanlar çok sağlıklı düşünüp karar veremez ve çok kolay hata yaparlar. Bu nedenle işte tam da bu günlerde çok ama çok sakin kalmak gerekiyor. Corona salgını ile savaşta panikle hareket ederek bir sonuç alamayız. Aksine aklıselim ve sorumlu davranarak bir başarı sağlayabiliriz.

Önce bireysel önlem

Dünyada ve Türkiye’de neredeyse 2020’nin başından beri korona virüsü ile mücadele ediyoruz. Ama hala yerimizde sayıyoruz. Hastalık insanların sorumsuz ve bilinçsiz davranmaları nedeniyle yayılmaya devam ediyor. Yaşadığımız süreç gösterdi ki hastalığa karşı en önemli ve ilk mücadele kişisel sorumlulukların yerine getirilmesi ve bilinçli davranılmasından geçiyor. Önce bireyler olarak bizler önlem almak zorundayız. Sonrasında ise aile içinde, yakın çevremizde, iş ortamında ve diğer sosyal alanlarda bilinçli ve sorumlu davranmak zorundayız. Maske kullanımı, kişisel hijyen, sosyal mesafenin korunması ve karantina kurallarına uyulması gerekiyor. Bunları daha önce biraz olsun yapabilmiştik ve iyi sonuçta almıştık. Bunları yapmamaya başladığımızda ise tekrar corona virüsüne karşı yenilmeye başlıyoruz.Yüzde yüz tecrit mümkün değil

Bazı insanlar covid-19’a karşı kendini ve ailesini tamamen tecrit ederek önlem almaya çalışıyor. Bu davranış bir yere kadar olumlu sonuç verse bile günümüz koşullarında tam tecrit pek mümkün olmuyor. Çünkü bir şekilde alışverişe çıkılıyor ya da işe gidiliyor. Bu alanlarda sadece sizin tedbirli olmanız işe yaramıyor. Tedbir almayan diğer insanlar rahatlıkla size virüs bulaştırabilir.

Bu nedenle sorumlu ve bilinçli davranarak, kişisel önlemleri alarak ve toplumsal yasaklara ve kurallara uyarak hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Doktorlar her zaman hastalıklara karşı en iyi bizi koruyan şeyin moral, motivasyon ve stressiz bir hayat olduğunu söyler. Bir kişi kansere yakalandığında moralini düşürür pes ederse kurtulma şansı da çok düşer. Aksine mücadele gücünü arttırıp moralini yükseltirse kanseri yenme olasılığı çok yükselir. Korona virüsüyle de moralimizi düşürüp, panikleyerek değil, moralimizi yükseltip, her şeye dört elle sarılarak ve mücadele ederek baş edebiliriz.

İşte burada gündelik işlerimize devam etmek, sağlıklı ve doğru beslenmek gerekiyor. Vücudumuzun hastalıklara, virüslere ve koronaya karşı dirençli olması için doğru besinleri almasına ihtiyacı var. Bu şekilde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kalkanımızı da kalınlaştırabiliriz. Hastalığa karşı düşmeyip ayakta kaldığımız sürece hem kendimize hem de çevremizdeki insanlara faydamız dokunabilir. Aksi durumda başkalarından yardım isteyen bir kişi durumuna düşeriz. Bu nedenle önce biz ayakta kalmalıyız.

Ankara pilates salonu, covid-19’a karşı önlemlerini aldı.

İmkanı olanlar aletli pilates yapmalı

Hastalığı bertaraf etmede en önemli şeylerden birisi ise hareket etmek, daha doğrusu spor yapmak. Daha önceki yüzyıllarda insanların spor yapmasına pek gerek yoktu. Gündelik ve iş hayatında insanlar vücutlarını kullanarak çalıştığı ve çok hareket ettiği için tüm kas ve eklem gruplarını çalıştırabiliyordu. Bu nedenle de sağlıklı bir bünyeye ulaşabiliyorlardı. Ancak son yıllarda insanoğlu iyice hareketsiz kaldı. Evde televizyon başında, işte masa başında ve her yerde elde telefonla hareketsiz bir yaşam sürmeye başladı. Bu durum da vücudun gerekli hareket kabiliyetine ulaşmasını engelledi. Sağlıksız beslenme ve dengeziz ve stresli yaşam tarzı da eklenince hastalıklara davetiye çıkaran bir bünyelere sahip olduk.

Maalesef geldiğimiz bu durumdan ötürü bizim daha hareketli yaşamaya ve spor yapmaya ihtiyacımız var. Ancak ve ancak hareket eden, spor yapan sağlıklı vücutla virüslere karşı savaşabiliriz. Diğer türlü işimiz biraz şansa kalır. Tamam spor yapalım da nasıl yapalım? Hiçbir şey yapamıyorsak yürüyüş yapmalıyız. Günde 45 dakika ya da 1 saat yürüyerek bile vücudumuzu çok daha iyi seviyelere çekebiliriz. Koşabilenler koşmalı. Mutlaka çevrenizde bir park vardır. Çıkıp orada yürüyebilirsiniz. Eğer deniz kenarında yaşıyorsak mutlaka fırsat buldukça yüzmeliyiz. Yüzmek inanılmaz derecede vücuda iyi geliyor. İmkanı olanlar kışın yüzme havuzlarına gidip orada da yüzebilirler. Hem imkanı olup da hem de çok daha iyi sonuç almak isteyenler ise mutlaka ve mutlaka pilates yapmalı.

Ankara Batıkent’te aletli reformer pilates yapan bayanlar.

Pilates bayanlar için birebir

Özellikle bayanlar için bire bir olan pilatesin sayılamayacak kadar çok faydası bulunuyor. Aletli pilates bağışıklık sistemini çok iyi şekilde güçlendiriyor. Bu sayede de Covid-19’a karşı kalkanımız artıyor. Özellikle geleneksel Türk aile yapısında kadınların çok önemli bir rolü bulunuyor. Kadın evin görünmez kahramanı. Eğer bir evdeki kadın iyi, sağlıklı ve mutluysa herkes öyledir. Ama kadın çökerse evin düzeni bozulur. Bu nedenle kadınların kendilerine iyi bakmaları gerekiyor. Pilates de çalışan ve şehirli kadınlara çok uygun bir egzersiz ve spor aktivitesi. Sağlıklı beslenmeyle birlikte aletli reformer pilates yapan bayanların bağışıklık sistemleri güçleniyor. Çevremizde artık daha fazla pilates salonu bulunuyor. Kişisel bakım yapmak ya da kuaföre düzenli gitmek gibi pilatesin de düzenli olarak yapılması gerekiyor. Sadece maliyet olarak bakıldığında pilates belki birçok insanın bütçesini zorluyor olabilir.

Ancak imkanı olanlar ya da kendilerine imkan yaratanlar reformer pilatesi mutlaka yapmalı. Çünkü sadece maliyet değil de fayda ve sonuç açısından düşünüldüğünde aletli pilatesin kalıcı ve olumlu birçok faydaları var. Pilates yaparak omurganıza yatırım yapıyorsunuz, bağışıklılığınızı güşlendiriyorsunuz. Eklem ve kaslarınız çok daha sağlam oluyor. Mental ve performans olarak seviyeniz artıyor. Tabi vücudunuza istediğiniz şekli ve esnekliği verebiliyorsunuz. Pilates yapan bayanlar bu sonuçları gördüğü için de yakın çevresine, ailesine veya arkadaşlarına aletli reformer pilatesi yapmasını tavsiye ediyor. Tabi burada en önemli noktalardan bir iyi bir aletli reformer pilates salonu ve işin ehli, ilgili ve bilgili hocalarla çalışmak.

Koronaya karşı mücadele ettiğimiz şu zamanlarda önlemleri almamızın yanı sıra kendimize iyi bakmamız gerekiyor. Kendimizi eve katarak değil, önlemimizi alarak hayatımıza devam etmek gerekiyor.