Corona’nın izlerini aletli pilates siliyor

Corona’nın izlerini aletli pilates siliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi ilan edilmesine neden olan Covid-19 virüsünün olumsuzlukları devam ediyor. Türkiye’de, hastalığa karşı Mart ayından beri alınan tedbirler Haziran ayında biraz olsun hafifletilirken, yine de sosyal mesafe ve maske konusunda tedbirler devam ediyor.

Özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde, işyerlerinin, park ve bahçelerin, spor ve pilates salonlarının, okulların ve benzeri birçok yerin kapalı olması insanların gündelik hayatlarını çok olumsuz etkiledi. sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle zamanın büyük bölümünü evde geçirmek zorunda kalanlar düzensiz beslenme ve peşinden kilo sorunlarıyla karşılaştı. Hareketsiz yaşamın bir diğer olumsuzluğu ise kas ve eklem ağrılarının başlaması oldu. Ev hayatında yeterli hareketi yapamayan insanların hem psikolojileri bozuldu hem de vücutlarında deformasyonlar oluşmaya başladı.

Kadınlar pilatese koştu

Spor salonlarının ve dolayısıyla pilates salonlarının açılmasıyla birlikte birçok kişi ve özellikle kadınlar kendini pilates salonlarına atmaya başladı. Yasak dönemindeki kilolarından kurtulmaya çalışan kadınlar havaların iyi olması nedeniyle yürüyüş yaparken, düzenli olarak da pilatese yöneldi. Burada daha seçici davranarak hijyen ve ruhsata bakan bayanları özellikle hijyene devam eden ve ruhsatlı pilates salonlarına yöneldi. Yayınlanan yönetmelikler doğrultusunda pilates salonları faaliyetlerini devam ettirirken, maske kullanımı ve sosyal mesafe önem kazandı.

Pilatese gelen bayanların en önemli şikayeti kas ve eklem ağrıları ile vücutlarındaki sarkmalar oldu. Bir bölümü pilatesin bu özelliklerinin yanında psikolojik olarak kendilerine çok iyi gelmesini gösterirken, bazıları ise sosyalleşmek için de aletli pilates salonuna geldiklerini ifade etti. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil telaşı başlarken, daha fit görünmek isteyen bayanların ilk başvurdukları yöntemlerden biri de aletli pilates oldu. Ankara gibi yapılacak ve sosyalleşecek çok fazla alternatifin bulunmadığı bölgelerde de pilates iyi bir seçenek olarak kadınların tercihi oldu. Burada sadece kadınlara yönelik hizmet veren spor salonlarının daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Kadınların direnci artıyor

Uzun süre hareketsiz kalan bayanlar pilates yaptıkça hem sıkılaşmaya başladı hem de ağrıları geçmeye başladı. Pilatesin rahatlatıcı ve iyileştirici gücü hemen kendini gösterirken, Covid-19’a karşı da hem vücut direnci hem de psikolojik olarak bağışıklılığı ve dayanıklılığı güçlendirdiği için bir kalkan oluşturmaya başladı. Sporla birlikte yayılan seretonin vücudu ve psikolojiyi güçlendirirken, pilatesle birlikte doğru beslenen bayanlar oldukça dirençli hale geldi. Pilates yaşam biçimini de değiştirdiği için kişiler kötü alışkanlıklarından daha çabuk kurtularak daha sağlıklı ve dinç bir yaşam sürebiliyor.